Home / Mobile / Android / Samsung Android Telefonlarda İMEİ Kaybolması…

Samsung Android Telefonlarda İMEİ Kaybolması…

Samsung Android telefonlarda kişiselleştirilmiş ROM yükleme sonrasında veya Samsung tarafından EFS partition formatının değiştirilmesi (EFS v1 > v2 yapılmıştır) gibi nedeniyle EFS bölümünün okunamamasından dolayı telefon IMEI numarasını ya boş ya da  004999010640000 olarak göstermektedir.

EFS – (/efs) cihazınıza ait IMEI, network MAC adresi gibi bazı cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür (partition). Bu bölümün bozulması veya silinmesi telefonunuzun bu bilgilerinin kaybolması anlamına gelir. Bu durumda telefonunuzun IMEI ‘si 000000000000000 veya 004999010640000 /01 olarak gösterilir. Bundan dolayıda şebekeye bağlanamazsınız ve arama yaparken “Ağda kayıtlı değil” hatası alırsınız.

Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Cihazınızın /efs partition formatı değişmiştir
 • /efs bölümü bozulmuştur

 

Samsung ROM larının yapım numaraları bize bazı bilgiler verir. Kullandığınız ROM firmware yapım numarasını Ayarlar > Cihaz hakkında veya Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında menüsü altında en altta görürsünüz. Veya arama ekranında *#1234# tuşlayarak da bilgiyi alabilirsiniz.

s3 imei silinme

 • M = 2013
 • E = Mayıs
 • 7 = Revizyon numarası

 

Samsung son çıkarttığı bazı firmware lerde (Örn: MG2 ve MG4) EFS bölümünde bulunan baseband modem sürümünü v2 yapmıştır ve bu durumda v1 tip baseband kullanan ROM lar yüklendiğinde /efs bölümü okunamaz ve IMEI gösterilemez.

 • EFS v2 tip baseband yüklü ROM v2 ve v1 tipleri okuyabilir.
 • EFS v1 tip baseband yüklü ROM sadece v1 tipleri okuyabilir. Bu nedenle v2 den v1 tip ROM’a dönerseniz bu sorunu yaşarsınız.

Örneğin Galaxy S3 için Temmuz 2013 sonrası yüklenmiş/güncellenmiş orijinal veya özel ROM’ sahipseniz kesinlikle MGx ve ötesi bir ROM yüklemeniz gereklidir. Aksi takdirde IMEI kaybı yaşayabilirsiniz.

Peki yanlışlıkla v1 tip baseband ROM yükleyip IMEI’niz uçtu ise ne yapacağız ?

 

 1. Telefonunuzun pil şarj seviyesinin yeterli olduğundan emin olunuz. %40 ve üzeri tavsiye edilir.
 2. Aşağıdaki linkten gerekli baseband v2 yükleme dosyasını indirin ve indirdiğiniz EFSv2_basebands.zip adlı dosyayı telefonunuzun SD belleğine kopyalayın (ana bölüme).
 3. Telefonunuzu Recovery menüsünde açın. Bu modda açmak için Ses Üst Düğmesi + Home Tuşu + Açma Kapama tuşlarına bir süre beraber basılı tutun ve Recovery ekranı gelince bırakın. Eğer Recovery yüklü değilse CWM veya TWRP tip Recovery’lerden birini yükleyin. TWRP Recovery ekranı açılınca (alttaki ekran) “Install” butona basın ve SD belleğe koyduğumuz dosyayı seçin ve açılan ekranda onaylamak için “Swipe to Confirm Flash” sağa doğru kaydırın. Açılan yeni ekranda size MG2/MG4/MH1 tiplerinden hangisini yüklemek istediğinizi soracak. Önceki v2 ROM sürümünü hatırtlıyorsanız son 3 harfe bakarak bulabilirsiniz. Hatırlamıyorsanız veya bilmiyorsanız MG4 deneyin önce. Son olarak Yes/No ile sizden konfirmasyon alacak. Yes ile devam edin.
 4. İşlem bitince “Reboot System” ile telefonu yeniden başlatın ve *#06# ile IMEI kontrolü yapın ve şebekenin gelip gelmediğini kontrol edin.
 5. MG4 seçeneği çalışmamışsa telefonu yine Recovery menüsüne alıp MG2 ve son olarak MH1 deneyin.
 6. OPSİYONEL ADIM AMA TAVSİYE: Rocovery ekrana girip “Backup” ile tüm sistemin yedeğini alın. Yedek alırken “EFS” bölümünü işaretleyin ve External SD seçmeyi unutmayın ki yedek SD belleğe alınsın (2 GB boş yer olduğundan emin olun).

 

         Hemen İndir

Ad : EFSv2_basebands
Tür : .zip

 • Size daha kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek için dosyalarımızı Google alanımızda saklıyoruz.
 • Arşivimizdeki hiç bir içerik warez değildir.Ücretsiz(Free) içerikdir ve denenmiştir.

Yorum Yap.

Scroll To Top